Aranżacja roślinna tarasu

Miłośnicy przyrody, jeśli są zarazem szczęśliwymi posiadaczami tarasu, mają z chwilą nadejścia wiosny prawdziwe pole do popisu. Trochę wyobraźni i nieco starań, a potęga kwiatów przeistoczy tę część domu w najpiękniejszy zakątek.

Zanim jednak przystąpimy do zielonej aranżacji, warto już na etapie budowy tarasu uwzględnić fakt, że stanowi on zazwyczaj integralną całość z salonem. Dlatego trzeba zadbać o podobieństwo wykończenia, zwłaszcza podłogi, tak, aby przejście z pokoju do swoistego letniego salonu, czyli tarasu, było płynne, jeśli nie pod względem materiału wykończeniowego, to przynajmniej kolorystyki. Powinno się również sprawdzić warunki techniczne – szczelność hydroizolacji, kwestię odpływu wody, dopuszczalne obciążenie. Kolejny krok to zakup odpowiednich mebli i pojemników na rośliny, które zamierzamy uprawiać.

Dobór roślin tarasowych zależy przede wszystkim od naszych upodobań i charakteru kompozycji, jaką mamy zamiar stworzyć. Jednym z najbardziej popularnych sposobów aranżacji jest ustawienie kilku czy kilkunastu donic z roślinami obok siebie, w jednym rzędzie, na przykład wzdłuż balustrady, w dwu lub trzech rzędach na różnym poziomie (wykorzystujemy do tego schodki), czy w paru rzędach rośliny o zróżnicowanej wysokości, od najniższych do najwyższych. Donice czy skrzynki można też zestawić razem w kształcie swego rodzaju wyspy.

Ogromne możliwości daje zastosowanie roślin umieszczonych w wiszących pojemnikach. Można dzięki nim stworzyć zieloną ścianę lub całkowicie pokryć zielenią balustradę. Wiszące czy pnące rośliny są nie tylko bardzo efektowne, ale też pozwalają na oszczędność przestrzeni, co ma szczególne znaczenie przy małych powierzchniach. Wreszcie, jeśli chcemy mieć zielono na tarasie także zimą, posadźmy iglaki lub rośliny zimozielone. Materiału do aranżacji z pewnością nam nie zabraknie.