Okna dla wymagających, czyli jak kupić bezpieczne, ciepłe, trwałe okna na lata?

Nie każdy z nas, nosząc się z zamiarem zakupu okien, skłania się ku uniwersalnym modelom. Niejednokrotnie mamy większe wymagania, przy czym przeważnie poświęcamy uwagę takim cechom, jak solidność i odporność na wpływ różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Jak wybrać okna, które spełnią wygórowane oczekiwania?

Jeśli zależy nam na dokonaniu zakupu okien, które wyróżniać się będą jak najwyższą jakością, solidnością, doskonałą stabilnością i długą żywotnością, zwróćmy uwagę na klasę profili. Wyróżnia się klasy: A, B i C, przy czym A jest najlepsza. Poszczególne klasy różnią się od siebie grubością ścianek widocznych i niewidocznych profili. W klasie A parametry te wynoszą: minimum 2,8 mm dla ścianki widocznej i minimum 2,5 mm dla ścianki niewidocznej. Natomiast w klasie B grubość ścianki widocznej to minimum 2,5 mm, a niewidocznej minimum 2 mm. W klasie C grubości te nie są oznaczane w ogóle, jedynie określane być mogą przez poszczególnych producentów okien. Warto również zaznaczyć, iż na jakość okien, obok klasy profili, składa się także klasa okuć, szyb, uszczelek. Co więcej, nawet najlepsze okna, aby dobrze spełniały swoje zadanie, muszą być poprawnie, fachowo zamontowane.

Dla osób, które za podstawowy parametr przy zakupie okien, uważają ich dobrą termoizolacyjność, istotny będzie współczynnik Uw, który wskazuje na to, jak duże straty ciepła przez dane okna mogą powstawać. Im niższy wskaźnik Uw, tym lepiej. Natomiast, jeśli zależy nam na kupnie okien, które zabezpieczyłyby nas przed złodziejami w sposób skuteczniejszy niż uniwersalne modele, warto sięgnąć po okna antywłamaniowe. Oznaczane są one parametrem RC (od 1 do 6), im wyższy współczynnik, tym lepsze zabezpieczenia i tym trudniejsze do sforsowania okna. Jeśli zaś posiadamy specjalne wymagania co do dźwiękoszczelności, wybierajmy okna o jak najwyższym współczynniku Rw, a zapewnią nam one minimalną przepuszczalność hałasów z zewnątrz.