Z laminatów czy z betonu – jaki zbiornik na szambo wybrać?

Jeśli stoimy przed zakupem zbiornika na nieczystości, mamy przed sobą pokaźną ofertę szamb z tworzyw sztucznych oraz z betonu. Wybór pomiędzy jednymi i drugimi jest uzależniony od naszych indywidualnych wymagań i oczekiwań, a także od czynników ekonomicznych. Bez względu jednak na to, czy zdecydujemy się na szambo betonowe czy plastikowe, jedno jest pewne, zawsze powinniśmy korzystać tylko z produktów certyfikowanych, co da nam gwarancję nieprzepuszczalności i trwałości zbiornika.

Tak zwane szamba plastikowe przeważnie wykonywane są dziś ze specjalnych, wzmocnionych włóknem szklanym laminatów. Użyte materiały pozwalają na osiągnięcie doskonałej szczelności oraz odporności na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne (między innymi na korozję). Jeśli chodzi o wytrzymałość szamb z tworzyw sztucznych, w trudniejszych warunkach gruntowych (np. w terenie podmokłym), jest to kwestia dość dyskusyjna. Tego rodzaju zbiorniki są lekkie, a więc przy wysokim poziomie wód gruntowych istnieje prawdopodobieństwo ich wypierania do góry. W przypadku niestabilnej gleby koniecznością staje się zatem dodatkowe kotwiczenie szamba. Podobnie rysuje się kwestia wytrzymałości szamba plastikowego na obciążenia z góry – nawet to wykonane z najlepszych materiałów zawsze będzie mniej odporne na nacisk (np. gdy przejeżdżają nad nim samochody) niż szambo betonowe.

Lekkość szamb plastikowych jest z jednej strony ich wadą (mniejsza wytrzymałość, możliwość wypychania do góry), ale z drugiej strony zaletą. Zbiornik z tworzyw sztucznych można bardzo łatwo przetransportować na posesję (nawet taką, do której jest bardzo trudny dojazd) i równie łatwo go usadowić w gruncie. Inaczej zaś jest w przypadku szamb betonowych, które ważą bardzo dużo, dlatego muszą być transportowane i sadowione w ziemi z udziałem samochodu ciężarowego wyposażonego w dźwig. Z uwagi na trudną instalację, firmy oferujące szamba betonowe przeważnie zapewniają pomoc na każdym etapie transakcji, łącznie z dowozem i posadowieniem zbiornika w ziemi.

Szamba plastikowe są szczelne, lekkie, długo żywotne, łatwe w transporcie i montażu. Gdy przestają być potrzebne, można je wyczyścić i sprzedać lub wykorzystać w innym celu (np. jako zbiornik na deszczówkę). Są jednak mniej wytrzymałe i dużo droższe niż szamba betonowe, które nota bene również wykazują się dziś wysoką szczelnością i niezawodnością.