WordPress i jego plusy i minusy
WordPress – system napisany w języku PHP początkowo w celu obsługi blogów. Jego pierwsze wydanie nastąpiło w 2003 roku, lecz jest rozwijany do dnia dzisiejszego. W 2018 roku firma W3Techs opublikowała badania mówiące, że 30,7% stron na świecie działa na tym silniku, w wśród systemów do zarządzania treścią WordPress zajął pierwsze miejsce obejmując blisko 60% rynku. W obecnym 2021 roku liczby te z pewnością będą jeszcze lepsze na korzyść WordPressa.
Skoro system ten jest tak popularny, musi mieć wiele zalet i być idealnym narzędziem do tworzenia stron internetowych. No właśnie nie do końca … Pomimo, że WordPress jest bardzo dobrym systemem do zarządzania treścią, jak wszystko ma swoje wady i zalety. Każdy musi przeanalizować ten system przez pryzmat swojego przypadku i podjąć decyzję najlepiej w oparciu o kontakt z ekspertem.
Zalety WordPress:
Jest darmowy
Jedną z pierwszych zalet tego systemu jest to, że jest on całkowicie darmowy. Nowe strony w internecie bardzo często są stronami internetowymi świeżo utworzonych firm, które są na początku swojej działalności i każdą złotówkę oglądają dwa razy, zanim ją wydadzą. Pod tym względem WordPress jest idealny ponieważ na samym początku nie kosztuje Cię nic!
Ogromna społeczność
Wielką zaletą jest także to, że społeczność systemu WordPress jest ogromna! W internecie znajdziesz pomoc m.in. na forach dyskusyjnych, blogach, darmowych poradnikach czy filmach na YouTube. Duża społeczność skutkuje też dużą liczbą ekspertów w tej dziedzinie, chętnych do pomocy przy Twojej stronie. Jest to dużą zaletą, jeżeli planujesz stworzyć bardziej rozbudowaną stronę czy portal internetowy.
Nie potrzebujesz wiedzy programistycznej
Kolejnym czynnikiem, który przekonuje ludzi do stworzenia strony na CMS WordPress jest to, że nie wymaga on wiedzy programistycznej aby zarządzać swoją stroną. Większością elementów jesteś w stanie zarządzać z poziomu wizualnego edytora, który trochę przypomina edytor tekstowy. Oczywiście w tym aspekcie wiele zależy od samego wykonania strony i praktyk jakimi kierowała się osoba wykonująca stronę internetową. Osobiście znam także osoby, która stworzyły samodzielnie stronę internetową w oparciu o system WordPress nie pisząc przy tym ani jednej linijki kodu. Da się? Da się!
Prostota w użyciu
Jednym z najważniejszych czynników jaki przemawia za tak dużą popularnością CMS WordPress jest to, że cały system jest bardzo prosty w użyciu. Większość elementów na stronie jesteśmy w stanie modyfikować za pomocą wizualnych edytorów, wszystko poukładane zostało tak, aby nie sprawiało większej trudności zwykłemu użytkownikowi internetu. Zarządzanie stroną jest szybkie, łatwe i przyjemne.
Łatwość w rozbudowie strony
Oprócz samego WordPressa, ogromną zaletą systemu jest możliwość jego rozbudowywania. Jako administrator CMS WordPress, masz dostęp do ogromnych ilości darmowych i płatnych wtyczek. Na wordpressie możesz zbudować praktycznie wszystko czego dusza zapragnie. Ma to także swoje minusy, jednak na nich skupimy się później.
Sklep internetowy na WordPress dzięki wtyczce Woocommerce
Każdy właściciel strony internetowej w pewnym momencie dochodzi do wniosku, że chciałby zarabiać na swojej stronie internetowej. Rozwiązaniem takiego pomysłu może być wtyczka Woocommerce, która służy do tego, aby rozbudować WordPress o funkcje sklepu internetowego. Dodatek jak cały WordPress jest prosty w użyciu i nie powinien sprawić żadnych problemów w obsłudze. Do tego dochodzi szereg wtyczek do integracji z różnymi bramkami płatniczymi, dzięki któremu możemy uruchomić w pełni sprawny sklep internetowy na WordPress.
Przyjazny dla pozycjonowania SEO
Biorąc pod uwagę to, że ponad 30% wszystkich stron w internecie jest stworzona na systemie WordPress, śmiem stwierdzić, że przeglądarka Google doskonale zna ten system. Roboty Google wiedząc jak zbudowany jest WordPress, jakie ma struktury oraz jak buduje linki doskonale wie jak poruszać się po takiej stronie. Budując strony przez kilka lat, zarówno dla siebie jak i moich klientów, zauważyłem, że strony budowane na WordPressie szybciej są indeksowane przez wyszukiwarki i nieco lepiej pozycjonowane od np. Prostych stron stworzonych jedynie w HTML i CSS czy frameworkach PHP jak np. Laravel.
Liczne integracje
Oprócz wtyczek do WordPress-a znajdziemy także liczne grono integracji. Korzystając np. Z CRM HubSpot możemy w łatwy sposób zintegrować naszą stronę do zbierania lead-ów. Integracja z Google? Proszę bardzo. Z płatnościami kartami kredytowymi? Nie ma problemu. Twoja aplikacja udostępnia API, ale nie ma jeszcze integracji? Z pewnością znajdziesz programistę, który za dobre pieniądze stworzy dla Ciebie taką integrację.
Wady WordPress
Oprócz licznych zalet, system WordPress ma także wiele znaczących wad. Wśród nich możemy wyróżnić:
Podstawy kodowania
O ile do podstawowych zmian nie potrzebujesz umiejętności programistycznych, o tyle te bardziej zaawansowane będą ich wymagać. Przez cały okres istnienia Twojej strony internetowej z pewnością napotkasz na taki przypadek, kiedy będziesz musiał użyć swoich umiejętności programistycznych.
Liczne błędy techniczne
Pamiętaj także, że WordPress oraz cały jego ekosystem ciągle się rozwija i jest tworzony przez różnych programistów. Co za tym idzie, aktualizacje w WordPressie są chlebem powszednim, a poprzez aktualizacje mam także na myśli ciągle zmieniający się kod na Twojej stronie. Wiele wtyczek ze sobą współgra oraz modyfikuje kod WordPressa. Takie działania prędzej czy później może spowodować wyświetlanie się różnych błędów na Twojej stronie. Dzieje się tak z różnych przyczyn, często jakaś wtyczka przestaje być aktualizowana przez twórców i z czasem nie nadąża za rozwojem technologicznym (np. nowszymi wersjami języka PHP)
Bezpieczeństwo
Patrząc na statystki podane we wstępie możemy zauważyć, że WordPress stanowi znaczącą część internetu. Pamiętajmy jednak, że w internecie, tak jak i w życiu codziennym, działają osoby mające czarny charakter. Hakerzy, bo o nich mowa, bardzo często za cel obierają sobie system WordPress. Znajdując lukę w zabezpieczeniach, automatycznie mogą przejąć 30% stron w internecie. Zadanie to ułatwia im także taki fakt, że WordPress jest darmowy a jego kod jest otwarty i może zostać przeglądany przez każdego. Jeszcze bardziej niebezpieczne mogą okazać się wtyczki, bo o ile nad WordPressem pracują profesjonalni programiści o tyle własną wtyczkę może stworzyć każdy. I to właśnie we wtyczkach tkwi największe niebezpieczeństwo, dlatego zalecam, aby na stronie instalować absolutnie koniecznie wtyczki!
Wydajność
WordPress jest doskonałym i świetnym narzędziem. Sęk w tym, że jest taki w przypadku małych blogów czy małych stron firmowych. Z każdą zainstalowaną wtyczką, każdą rozbudową, każdym nowym produktem w sklepie WordPress staje się coraz wolniejszy. I problem jest o tyle poważny, że wyszukiwarki w chwili obecnej coraz bardziej promują strony, które działają szybko i są wydajne. Wchodzimy przecież w erę smartfonów, z których korzystają odwiedzający Twoją stronę internetową użytkownicy. Zatem wydajność strony internetowej nabiera na znaczeniu, jeżeli nie jesteś przygotowany na tą zmianę, czym prędzej zajmij się optymalizacją swojej strony internetowej, zanim dostrzeże to Twoja konkurencja!
Powszechność błędnych praktyk i zepsuty rynek
Niestety, ale prostota WordPressa i jego powszechność przyciąga amatorów, którzy kuszeni wysokimi zarobkami wchodzą w świat WordPressa uznając się za ekspertów. Pracują na gotowych szablonach kupowanych za kilka dolarów w internecie, nie zwracają uwagi na instalowane wtyczki oraz nie mają pojęcia o optymalizacji stron internetowych. W wyniku tego powstają strony ciężkie, psujące się regularnie oraz podatne na ataki hakerów i botów internetowych.
Podsumowanie:
Jak sam widzisz WordPress ma sporo wad ale i sporo zalet. Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłem Ci te kwestie. Pamiętaj, że oprócz WordPressa masz także alternatywy. Są inne systemy CMS mniej popularne, ale równie dobre jak Joomla czy Drupal. Do bardziej zaawansowanych stron i portali polecam natomiast indywidualne systemy CMS pisane na zamówienie, jak chociażby mój OwenCMS.
Nie chcę natomiast zniechęcać Cię do tego CMS-a. Systemu WordPress używam na własnych stronach i blogach. Często stosuję go także w tańszych projektach stron i sklepów internetowych dla moich klientów. Strony korzystające z jego funkcji są tak profesjonalne jak aktualnie aktywny motyw. Ogólnie rzecz biorąc, jest to środowisko bardzo przyjazne i ułatwiające prowadzenie strony. Mając jednak świadomość, że jest to CMS do stron i sklepów internetowych nie warto używać go do tworzenia serwisów społecznościowych czy zaawansowanych i niestandardowych aplikacji.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego artykułu zachęcam Cię do zostawienia komentarza poniżej.
Dodaj komentarz