Programowanie – Dlaczego większość powinna się go nauczyć?

Programowanie – Dlaczego większość powinna się go nauczyć?

Programowanie – dla wielu czarna magia lub po prostu coś w rodzaju czarów. Goście siedzą przed swoimi komputerami i piszą ciągi znaków, których nikt nie potrafi zrozumieć. Większość linii kończą średnikiem, piszą w nawiasach klamrowych lub ostrych, a do tego dobrze się bawią. Na końcu naciskając jeden przycisk, na ekranie pojawia się gotowa strona internetowa lub aplikacja. Na dodatek czytasz artykuł, w którym jego autor będzie chciał Cię przekonać, że programowanie niesie dużo „ukrytych” korzyści dla większości z nas. Zatem zapnij pasy, startujemy za 3 … 2 … 1!

Programowanie jako umiejętność XXI wieku

Żyjemy w czasach, w których większość otaczających nas rzeczy w jakiś sposób miała coś wspólnego z programowaniem. Nawet ekspres, w którym co rano parzysz pyszną „małą czarną” prawdopodobnie posiada wbudowane funkcje, które jakiś programista musiał zaprogramować. Z czasem może okazać się, że tak jak dawniej na wagę złota byli mężczyźni nazywani „złotą rączką”, potrafiący naprawić większość rzeczy w naszych domach, tak z czasem takimi „złotymi rączkami” mogą okazać się koledzy programiści.

Rok 2020 i czasy pandemii tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, że programowanie będzie zyskiwało na popularności. Ten kto przed pandemią chociaż trochę zaznajomił się z tematem programowania, znacznie łatwiej był w stanie „odkopać” tą wiedzę i się w miarę szybko przebranżowić. Biorąc pod uwagę także fakt, że większość biznesów ze świata offline zostało unieruchomionych, na rynku oprogramowania i internetu dużo się dzieje. Firmy przenosząc swoje działalności do internetu poszukują specjalistów od IT i programowania.

Analityczne myślenie – „must have” w świecie programistów

Większość zadań przed jakimi stajemy jako programiści, to zadania złożone wymagające dłuższego zastanowienia i analizy. Rozkładając zadanie na czynniki pierwsze, łącząc je ze sobą, zarządzając nimi, rozwiązując krok po kroku, uczymy się myśleć w odpowiedni sposób, a tym samym rozwiązywać bardzo skomplikowane problemy. Wielokrotnie zdarzyło mi się podchodzić do zadań, nie wiedząc w jaki sposób je rozwiązać. Po rozwiązaniu tych problemów czułem wielkie zadowolenie, euforię, zwiększone poczucie własnej wartości oraz ogromną satysfakcję z programowania. Z czasem chciałem rozwiązywać coraz trudniejsze problemy. Słyszałem od jednego z programistów, że dla niego programowanie jest jak „fitness dla mózgu” i coś w tym faktycznie jest.

To właśnie przez analityczne myślenie, wielu spośród programistów zakłada i prowadzi zyskowne firmy w różnych branżach. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby rozłożyć problemy, które natrafiamy w naszych firmach na czynniki pierwsze i je rozwiązać (lub zaprogramować 🙂 )

Język Angielski – najważniejszym językiem … programowania

Mam wielu znajomych i przyjaciół, którym mimo ogromnych starań, nie udaje nauczyć się języka angielskiego na satysfakcjonującym ich poziomie. Być może nie uczą się w optymalny sposób (swoją drogą to może być ciekawy temat na wpis … co sądzisz?). Wiem jednak, że ja jako programista mam ciągłą styczność z językiem angielskim. Każda dokumentacja, specyfikacja, większość poradników i kursów – są w języku angielskim. Chcąc być na bieżąco w nowościach, programista MUSI czytać płynnie po angielsku. Oczywiście język specjalistyczny i techniczny trochę różni się od języka używanego na co dzień np. na londyńskich ulicach, jednak mi to wystarcza i dla mnie to działa. Lepsza taka styczność z językiem niż żadna.

Cierpliwość – cnota wszystkich programistów.

Czy miałeś kiedyś styczność z nadpobudliwym programistą? Ja kojarzę jedną lub dwie takie osoby i w obu przypadkach osoby te nie są już programistami. Na co dzień jako programiści piszemy tysiące linii kodu i jak każdy człowiek popełniamy błędy. Często jeden mały błąd np. brak kropki, bądź średnika na końcu linii potrafi sprawić, że nasz program się nie uruchomi. Każdy z nas wielokrotnie spędził godziny w ciągu dnia, aby znaleźć błąd w kodzie. Brawo my!

Taka kolej rzeczy jednych potrafi rozgrzać do czerwoności i skutecznie zniechęcić do programowania, a innych pochłonąć tak, że tracą przy tym poczucie czasu i rzeczywistości. Bardzo cenię sobie cierpliwość i opanowanie, umiejętności te bardzo przydają mi się w życiu codziennym np. stojąc w korku, w kolejce do kasy lub gdy jakiś … porządny i spieszący się obywatel zajedzie mi drogę.

Programowanie = ciągła nauka i ciągła zmiana = brak stagnacji i rutyny = brak nudy!

Świat IT nieustannie się zmienia. Piszemy w jednej technologii, za miesiąc wychodzi nowa wersja z nowymi funkcjami i nowymi narzędziami. I znowu musimy siadać i uczyć się nowych rzeczy. Jestem z ludzi, którzy nienawidzą stagnacji i rutyny życia codziennego. Bardzo szybko się nudzę powtarzającymi czynnościami (dlatego w większości je zautomatyzowałem). Ponadto bardzo lubię się uczyć nowych rzeczy, tym bardziej jeżeli mogę je praktycznie od razu wykorzystać w praktyce (czyt. w dotychczasowych projektach).

Podsumowanie

Programowanie to fascynująca umiejętność. Wymaga mnóstwo poświęceń i wyrzeczeń. Z czasem jednak staje się bardzo przyjemne i przynosi wiele satysfakcji. Pamiętaj, że programowania nie da się nauczyć z dnia na dzień. Nie rzucaj się także od razu na wielkie projekty, poznawaj język krok po kroku i cierpliwie przesuwaj swoją granicę. Ucz się małymi fragmentami, ale systematycznie.

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że programowanie nie jest dla wszystkich. Ciężko mi sobie wyobrazić handlowca, który uwielbia pracę z ludźmi w terenie, na siedzeniu kilku godzin dziennie i stawianiu kropek i średników. Twierdzę jednak, że większości z nas programowanie może pomóc w rozwoju naszych umiejętności miękkich, wyrobieniu cierpliwości bądź analitycznego myślenia.

Na koniec

Dziękuję Ci za dotrwanie do końca. Daj znać w komentarzu jak Ci się podoba taka forma artykułów i czy jest to dla Ciebie ciekawe. Nie bój się także zadawać pytań, postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Proszę Cię także o wyrozumienie. Dopiero startuję z moim blogiem i uczę się odpowiednio pisać. Będę wdzięczny za wszelkie porady i sugestii. Zapraszam także do kontaktu wszystkie osoby chcące nawiązać współpracę.

Newsletter

Zapisz się na mój newsletter. Raz w tygodniu wyślę Ci materiały znalezione w sieci. Dołożę wszelkich starań, aby były one wartościowe dla każdego przedsiębiorcy działającego (lub chcącego działać) w internecie.

Please wait...

Dziękuję za zapis! Obiecuję, że nie będę SPAM-ował 🙂

Udostępnij ten post

Komentarz (1)

  • Piotrek Reply

    A mnie programowanie nauczyło przede wszystkim pokory. Podczas nauki myślałem, że umiem już wszystko, tymczasem biorąc zlecenia, programowanie pokazało jak bardzo się myliłem. Przejehałem się na tym parę razy po czym kupiłem porządny kurs z języka którego się uczylem. Programowanie jest super, pod warunkiem ze się zacisnie zeby i przetrwa pierwsze porażki.

    29 grudnia 2020 at 01:07

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *