Programowanie – Dlaczego większość powinna się go nauczyć?
Programowanie – dla wielu czarna magia lub po prostu coś w rodzaju czarów. Goście siedzą przed swoimi komputerami i piszą ciągi znaków, których nikt nie potrafi zrozumieć. Większość linii kończą średnikiem, piszą w nawiasach klamrowych lub ostrych, a do tego dobrze się bawią. Na końcu naciskając jeden przycisk, na ekranie pojawia się gotowa strona internetowa lub aplikacja. Na dodatek czytasz artykuł, w którym jego autor będzie chciał Cię przekonać, że programowanie niesie dużo „ukrytych” korzyści dla większości z nas. Zatem zapnij pasy, startujemy za 3 … 2 … 1!

Programowanie jako umiejętność XXI wieku
Żyjemy w czasach, w których większość otaczających nas rzeczy w jakiś sposób miała coś wspólnego z programowaniem. Nawet ekspres, w którym co rano parzysz pyszną „małą czarną” prawdopodobnie posiada wbudowane funkcje, które jakiś programista musiał zaprogramować. Z czasem może okazać się, że tak jak dawniej na wagę złota byli mężczyźni nazywani „złotą rączką”, potrafiący naprawić większość rzeczy w naszych domach, tak z czasem takimi „złotymi rączkami” mogą okazać się koledzy programiści.
Rok 2020 i czasy pandemii tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, że programowanie będzie zyskiwało na popularności. Ten kto przed pandemią chociaż trochę zaznajomił się z tematem programowania, znacznie łatwiej był w stanie „odkopać” tą wiedzę i się w miarę szybko przebranżowić. Biorąc pod uwagę także fakt, że większość biznesów ze świata offline zostało unieruchomionych, na rynku oprogramowania i internetu dużo się dzieje. Firmy przenosząc swoje działalności do internetu poszukują specjalistów od IT i programowania.

Analityczne myślenie – „must have” w świecie programistów
Większość zadań przed jakimi stajemy jako programiści, to zadania złożone wymagające dłuższego zastanowienia i analizy. Rozkładając zadanie na czynniki pierwsze, łącząc je ze sobą, zarządzając nimi, rozwiązując krok po kroku, uczymy się myśleć w odpowiedni sposób, a tym samym rozwiązywać bardzo skomplikowane problemy. Wielokrotnie zdarzyło mi się podchodzić do zadań, nie wiedząc w jaki sposób je rozwiązać. Po rozwiązaniu tych problemów czułem wielkie zadowolenie, euforię, zwiększone poczucie własnej wartości oraz ogromną satysfakcję z programowania. Z czasem chciałem rozwiązywać coraz trudniejsze problemy. Słyszałem od jednego z programistów, że dla niego programowanie jest jak „fitness dla mózgu” i coś w tym faktycznie jest.
To właśnie przez analityczne myślenie, wielu spośród programistów zakłada i prowadzi zyskowne firmy w różnych branżach. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby rozłożyć problemy, które natrafiamy w naszych firmach na czynniki pierwsze i je rozwiązać (lub zaprogramować 🙂 )

Język Angielski – najważniejszym językiem … programowania
Mam wielu znajomych i przyjaciół, którym mimo ogromnych starań, nie udaje nauczyć się języka angielskiego na satysfakcjonującym ich poziomie. Być może nie uczą się w optymalny sposób (swoją drogą to może być ciekawy temat na wpis … co sądzisz?). Wiem jednak, że ja jako programista mam ciągłą styczność z językiem angielskim. Każda dokumentacja, specyfikacja, większość poradników i kursów – są w języku angielskim. Chcąc być na bieżąco w nowościach, programista MUSI czytać płynnie po angielsku. Oczywiście język specjalistyczny i techniczny trochę różni się od języka używanego na co dzień np. na londyńskich ulicach, jednak mi to wystarcza i dla mnie to działa. Lepsza taka styczność z językiem niż żadna.
Cierpliwość – cnota wszystkich programistów.
Czy miałeś kiedyś styczność z nadpobudliwym programistą? Ja kojarzę jedną lub dwie takie osoby i w obu przypadkach osoby te nie są już programistami. Na co dzień jako programiści piszemy tysiące linii kodu i jak każdy człowiek popełniamy błędy. Często jeden mały błąd np. brak kropki, bądź średnika na końcu linii potrafi sprawić, że nasz program się nie uruchomi. Każdy z nas wielokrotnie spędził godziny w ciągu dnia, aby znaleźć błąd w kodzie. Brawo my!

Taka kolej rzeczy jednych potrafi rozgrzać do czerwoności i skutecznie zniechęcić do programowania, a innych pochłonąć tak, że tracą przy tym poczucie czasu i rzeczywistości. Bardzo cenię sobie cierpliwość i opanowanie, umiejętności te bardzo przydają mi się w życiu codziennym np. stojąc w korku, w kolejce do kasy lub gdy jakiś … porządny i spieszący się obywatel zajedzie mi drogę.

Programowanie = ciągła nauka i ciągła zmiana = brak stagnacji i rutyny = brak nudy!
Świat IT nieustannie się zmienia. Piszemy w jednej technologii, za miesiąc wychodzi nowa wersja z nowymi funkcjami i nowymi narzędziami. I znowu musimy siadać i uczyć się nowych rzeczy. Jestem z ludzi, którzy nienawidzą stagnacji i rutyny życia codziennego. Bardzo szybko się nudzę powtarzającymi czynnościami (dlatego w większości je zautomatyzowałem). Ponadto bardzo lubię się uczyć nowych rzeczy, tym bardziej jeżeli mogę je praktycznie od razu wykorzystać w praktyce (czyt. w dotychczasowych projektach).
Podsumowanie
Programowanie to fascynująca umiejętność. Wymaga mnóstwo poświęceń i wyrzeczeń. Z czasem jednak staje się bardzo przyjemne i przynosi wiele satysfakcji. Pamiętaj, że programowania nie da się nauczyć z dnia na dzień. Nie rzucaj się także od razu na wielkie projekty, poznawaj język krok po kroku i cierpliwie przesuwaj swoją granicę. Ucz się małymi fragmentami, ale systematycznie.
Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że programowanie nie jest dla wszystkich. Ciężko mi sobie wyobrazić handlowca, który uwielbia pracę z ludźmi w terenie, na siedzeniu kilku godzin dziennie i stawianiu kropek i średników. Twierdzę jednak, że większości z nas programowanie może pomóc w rozwoju naszych umiejętności miękkich, wyrobieniu cierpliwości bądź analitycznego myślenia.
Na koniec
Dziękuję Ci za dotrwanie do końca. Daj znać w komentarzu jak Ci się podoba taka forma artykułów i czy jest to dla Ciebie ciekawe. Nie bój się także zadawać pytań, postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Proszę Cię także o wyrozumienie. Dopiero startuję z moim blogiem i uczę się odpowiednio pisać. Będę wdzięczny za wszelkie porady i sugestii. Zapraszam także do kontaktu wszystkie osoby chcące nawiązać współpracę.